Stanovy
STANOVY
Sdružení dodavatelů pro signmaking, z. s.
(úplné znění ke dni 11.12.2020)
Článek I.
Účel, cíl a předmět činnosti
- Sdružení dodavatelů pro signmaking, z. s., (dále jen „Spolek“), založené jako občanské sdružení ve smyslu zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, se s účinností zákona č. 89/2012 Sb, občanského zákoníku (dále jen „NOZ“), tedy od 1. 1. 2014, považuje za spolek ve smyslu § 3045 NOZ ve spojení s § 214 a násl. NOZ. Je samosprávným a dobrovolným svazkem právnických a fyzických osob zabývajících se vývojem, výrobou, dovozem a prodejem materiálů, technologií a zařízení pro reklamní účely (dále jen „signmaking“).
- Účelem Spolku je zvyšování úrovně českého a slovenského signmakingu jako nedílné součásti reklamního trhu České a Slovenské republiky. Spolek vyvíjí svou činnost v souladu s právními předpisy České a Slovenské republiky.
- Hlavní činnost Spolku směřuje k naplnění účelu popsaného v čl. I odst. 2, co by společného zájmu jeho členů. Za tímto účelem Spolek zejména:
- zprostředkovává tuzemské a zahraniční know-how v oblasti signmakingu
- hájí zájmy svých členů před orgány státní správy a jinými institucemi a vysvětluje činnost Spolku a výhody spolupráce s členy Spolku
- vytváří pozitivní obraz signmakingu u české, slovenské i mezinárodní veřejnosti
- zastupuje zájmy členů Spolku vůči přímým výrobcům reklamy a třetím osobám zainteresovaným (participujícím) v oboru signmakingu.
- dbá na odbornou úroveň a profesionalitu členů Spolku vůči třetím osobám
- podporuje a dodržuje etické chování svých členů na trhu, dává podněty a propaguje korektní chování na trhu
- zastupuje společné zájmy a potřeby členů Spolku v zahraničí
- iniciuje žádoucí právní regulaci vztahů vznikajících v oblasti signmakingu, vytváří a kodifikuje základní profesní pravidla uplatňovaná v těchto vztazích
- podílí se na odstraňování nežádoucích jevů v oblasti signmakingu
- přispívá ke studijní, dokumentační, informační a expertní činnost v oblasti signmakingu
- spolupracuje s českými, slovenskými i mezinárodními organizacemi sdružujícími subjekty podnikající v oblasti signmakingu
- zajišťuje a zprostředkovává služby v oblasti reklamy, propagace a marketingu (např. společná účast na výstavách, společná inzerce a společné aktivity public relation)
- vykonává další činnosti dle požadavků a potřeb členů Spolku
Článek II.
Název, sídlo a doba trvání Spolku
- Název Spolku je Sdružení dodavatelů pro signmaking, z.s.
- Sídlo Spolku je v Praze. Spolek je právnickou osobou založenou podle českého práva, způsobilou nabývat práv a povinností. Spolek může být členem mezinárodních organizací obdobného zaměření. Spolek působí na území České republiky.
- Spolek se zakládá na dobu neurčitou.
Článek III.
Členství
- Členství ve Spolku je dobrovolné.
- Členství ve Spolku je řádné, mimořádné nebo čestné.
- Řádným členem Spolku se může stát každá právnická nebo fyzická osoba, která podala písemnou žádost o členství výboru Spolku a která:
- podniká v oblasti signmakingu
- vykazuje ve své podnikatelské činnosti vysokou profesionalitu
- podporuje rozvoj oboru signmakingu v České a Slovenské republice
- podporuje a dodržuje Etický kodex vypracovaný Spolkem
- zvyšuje kulturu podnikání v oblasti signmakingu a pozitivně ovlivňuje chování zákazníků a
- dodržuje pravidla obchodní etiky v oblasti signmakingu
- Řádné členství ve Spolku vzniká dnem rozhodnutím výboru o přijetí za řádného člena.
- Mimořádným členem Spolku mohou být právnické nebo fyzické osoby, které nesplňují podmínky pro přijetí za řádného člena Spolku a mají zájem ve Spolku působit a podali písemnou žádost o členství výboru Spolku. O přijetí za mimořádného člena rozhodne výbor Spolku. Mimořádný člen platí členské příspěvky pouze ve výši 50 % řádného příspěvku.
- Čestné členství uděluje a odnímá dle svého uvážení výbor Spolku zejména jako ocenění přínosu a zásluh o rozvoj signmakingu v České a Slovenské republice.
- Členství ve Spolku zaniká:
- dobrovolným vystoupením na základě písemného oznámení výboru; členství končí dnem doručení písemného oznámení o ukončení členství výboru, není-li v oznámení o ukončení členství uvedeno jinak
- zánikem právnické osoby, smrtí nebo prohlášením za mrtvého v případě člena fyzické osoby
- vyloučením z důvodů závažného porušení povinností vyplývajících z členství a nezjednání nápravy ani v přiměřené lhůtě poskytnuté k nápravě výzvou výboru Spolku; členství končí dnem doručení rozhodnutí o vyloučení člena ze Spolku vyloučenému členovi, není-li v rozhodnutí výboru uvedeno jinak; o vyloučení rozhoduje výbor na písemný návrh kteréhokoliv člena Spolku. V návrhu se uvedou okolnosti osvědčující důvod pro vyloučení. Člen, proti kterému návrh směřuje, musí mít příležitost se s návrhem na vyloučení seznámit, žádat o jeho vysvětlení a uvést i doložit vše, co mu je k prospěchu. Vyloučený člen Spolku může do 15 dnů od doručení rozhodnutí v písemné formě navrhnout, aby rozhodnutí o jeho vyloučení přezkoumala valná hromada.
- pokud člen nezaplatí členský příspěvek ani v dodatečné lhůtě 30 dnů od doručení výzvy k zaplacení, ačkoliv byl na tento následek ve výzvě upozorněn
- zánikem Spolku.
- Po skončení členství ve Spolku je bývalý člen povinen zachovávat po dobu jednoho roku mlčenlivost o skutečnostech, o nichž se dozvěděl během svého členství ve Spolku.
Článek IV.
Práva a povinnosti členů
- Řádní členové mají zejména tato práva:
- účastnit se valné hromady a hlasovat na ní
- volit a být volen do orgánů Spolku, s výjimkou orgánu tajemníka
- podávat návrhy a doporučení všem orgánům Spolku
- užívat se souhlasem předsedy výboru nebo tajemníka prostředky a majetek Spolku a účastnit se akcí jím pořádaných
- používat ve všech formách obchodního styku i styku s veřejností označení, z něhož je patrné jejich členství ve Spolku (signační právo)
- být informován o hospodářském výsledku a činnosti Spolku
- právo odvolat se proti rozhodnutí orgánu Spolku k valné hromadě. Odvolání však nemá odkladné účinky.
- Mimořádní členové mají právo být přítomni jednání valné hromady Spolku (mají pouze poradní hlas), dále mají práva uvedená pod písmeny c), d), e), f) a g) předchozího odstavce, a to v rozsahu jako řádní členové. Mimořádní členové však nemají hlasovací právo a právo volit a být voleni do orgánů Spolku.
- Čestní členové mají právo být přítomni jednání valné hromady (mají pouze poradní hlas), dále mají práva uvedená pod písmeny c), d), e) a f) odst. 1 tohoto článku, a to v rozsahu jako řádní členové. Čestný člen neplatí členské příspěvky, nemá právo hlasovat na valné hromadě, nesmí volit a být volen do orgánů Spolku a nemá právo odvolat se proti rozhodnutí orgánů Spolku.
- Každý člen Spolku je povinen zejména:
- dodržovat stanovy a rozhodnutí orgánů Spolku
- chránit a zachovávat dobré jméno Spolku a dbát o dobrou pověst Spolku
- přispívat k naplňování cílů a poslání Spolku.
- dodržovat profesní a etická pravidla vydaná Spolkem, zejména Etický kodex Spolku
- podílet se na důležitých aktivitách Spolku a společné práci ve Spolku, zejména zúčastňovat se jednání valné hromady.
- Řádný a mimořádný člen Spolku je povinen dále platit členské příspěvky ve stanovené výši a podílet se na nákladech činnosti Spolku v souladu s těmito stanovami a rozhodnutími valné hromady nebo výboru Spolku.
- Porušení důvěrnosti informací získaných při výkonu funkce ve Spolku se považuje za závažné porušení členských povinností.
- Všichni členové Spolku, kteří mají povinnost zaplatit členské příspěvky, jsou povinni tak učinit do 31. 3. příslušného kalendářního roku, nejpozději však do jednoho měsíce od rozhodnutí orgánů Spolku o přijetí za člena. Členské příspěvky kryjí zejména výdaje spojené s jednáním orgánů Spolku (např. nájemné prostor, technické zabezpečení, služby pro Spolek). Výše členského příspěvku se stanoví na 5.000,- Kč ročně u řádných členů, 2.500,- Kč ročně u mimořádných členů a čestní členové neplatí žádný členský příspěvek.
- Spolek ročně vyúčtuje řádným a mimořádným členům poměrnou část služeb za provedené činnosti v oblasti reklamy, propagace a marketingu. Vyúčtování řádným a mimořádným členům Spolku bude provedeno na základě faktury, kterou vystaví Spolek jednotlivým členům do 15-tého dne následujícího účetního období s uvedenou splatností 14 dnů. Všichni řádní a mimořádní členové Spolku jsou povinni uhradit na základě zálohové faktury vystavené do 31. 1. běžného účetního období se splatností 14 dnů poměrnou zálohu za služby v oblasti reklamy, propagace a marketingu. Výši zálohové faktury stanoví pro každý běžný účetní rok výbor. Je-li do Spolku přijat řádný nebo mimořádný člen v průběhu kalendářního roku, platí jen částku za služby v poměrné výši k délce jeho členství v daném kalendářním roce.
Článek V.
Orgány Spolku
- Orgány Spolku jsou:
- valná hromada
- výbor
- odborné komise
- tajemník
- Orgány Spolku, které jsou tvořeny více členy, jsou schopny se usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina všech jejich členů. Orgány Spolku rozhodují většinou hlasů přítomných členů, není-li dále v těchto stanovách určeno jinak. Při rovnosti hlasů rozhoduje vždy hlas člena, který stojí v čele příslušného orgánu.
- Členové Spolku mají povinnost řádně vykonávat funkce ve volených orgánech Spolku.
Článek VI.
Valná hromada
- Valná hromada je nejvyšším orgánem Spolku a je tvořena všemi členy Spolku, avšak pro určení, zda je valná hromada usnášení schopná se vychází pouze z počtu členů, kteří mají právo na valné hromadě hlasovat. Řádnou valnou hromadu svolává k zasedání tajemník Spolku nejméně jedenkrát za rok. Mimořádnou valnou hromadu svolává tajemník Spolku vždy, požádá-li o to alespoň 1/3 řádných členů nebo předseda výboru. Termín a program valné hromady se oznámí členům Spolku alespoň patnáct dní přede dnem jejího konání.
- Do výlučné působnosti valné hromady patří:
- schvalovat stanovy Spolku a jejich změny;
- volit a odvolávat výbor a předsedu výboru;
- schvalovat zprávy výboru, včetně účetní závěrky a zprávy o hospodaření;
- rozhodovat 2/3 většinou řádných členů o zrušení Spolku a naložení s jeho majetkem, neupravují-li tuto otázku stanovy;
- pokud rozhoduje výbor v otázkách členství, potvrzovat či rušit jeho rozhodnutí;
- rozhodovat o zrušení rozhodnutí o vyloučení řádného a mimořádného člena;
- rozhodovat o vzetí úvěru, zastavení věcí z majetku Spolku či zárukách za třetí osoby;
- rozhodovat o výši členského příspěvku;
- Valná hromada rozhoduje i o dalších otázkách, které si vyhradí.
- Každý řádný člen Spolku má právo zúčastnit se valné hromady a má při hlasování jeden hlas. Hlasování je veřejné. Sčítání hlasů při hlasování provádí osoba řídící valnou hromadu. Jednání valné hromady řídí předseda výboru, tajemník nebo pověřený člen výboru. Tajemník je povinen vyhotovit z jednání valné hromady zápis a zaslat jej na náklady Spolku bez zbytečného odkladu všem členům. Zápis obsahuje datum a místo jednání, přijatá usnesení, výsledky hlasování a nepřijaté námitky členů, kteří požádali o jejich zaprotokolování. Přílohu zápisu tvoří listina přítomných, pozvánka a plné moci.
- Není-li valná hromada Spolku schopna se usnášet ve smyslu článku V. odst. 2, svolá tajemník Spoku náhradní valnou hromadu. Termín náhradní valné hromady se oznámí členům Spolku alespoň patnáct dní přede dnem jejího konání. Náhradní valná hromada musí mít nezměněný program jednání a je schopna usnášení bez ohledu na počet přítomných členů.
Článek VII.
Výbor
- Statutárním orgánem Spolku je výbor jakožto kolektivní orgán, v jehož čele stojí předseda výboru. Výbor má pět členů a je volen valnou hromadou na období tří let. Výbor řídí Spolek a rozhoduje o všech otázkách vyjma otázek spadajících do výlučné působnosti valné hromady.
- V čele výboru stojí předseda výboru, který je rovněž volen valnou hromadou. Předseda výboru připravuje a řídí jednání výboru a v rozsahu stanoveném výborem řídí činnost Spolku. Zastupuje Spolek navenek, jedná jeho jménem a zabezpečuje vedení Spolku. Předseda výboru může na základě písemné plné moci přenést některé své kompetence na další osoby (členy výboru, tajemníka atp.).
- Výbor se schází nejméně dvakrát do roka. Při rovnosti hlasů při hlasování ve výboru rozhoduje hlas předsedy výboru. O průběhu zasedání výboru se pořizují zápisy, které předseda výboru podepíše.
- Výbor dále:
- odpovídá valné hromadě za vedení účetnictví a nakládání s prostředky Spolku a vykonává správu jeho majetku;
- rozhoduje o přijetí a vyloučení členů Spolku;
- zřizuje odborné komise, jmenuje jejich členy a koordinuje jejich činnost;
- jmenuje a odvolává tajemníka Spolku;
- projednává všechny ostatní otázky, které nespadají do kompetence ostatních orgánů Spolku;
- schvaluje plán činnosti a hospodaření Spolku a zprávy o jejich plnění;
- rozhoduje o všech dalších otázkách, které nepřísluší valné hromadě, nebo které si valná hromada k rozhodování nevyhradila.
Článek VIII.
Způsob jednání
- Navenek za Spolek jedná samostatně předseda výboru nebo dva členové výboru společně.
Článek IX.
Odborné komise
- Odborné komise jsou expertními a iniciativními orgány Spolku, zřizovanými k posuzování všech otázek z oblasti signmakingu. O zřízení a zrušení odborné komise k určité problematice rozhoduje výbor. Odborné komise řeší zadané úkoly:
- vydáváním doporučení a stanovisek
- dílčími návrhy úprav profesních pravidel
- iniciací žádoucí právní úpravy v oblasti signmakingu a otázek s touto problematikou souvisejících
- prováděním poradenské a expertní činnosti
- vyvíjením studijní, dokumentační, publikační a informační činnosti v okruhu své působnosti
- V čele odborné komise stojí předseda komise, který zodpovídá za její činnost a může jmenovat do komise nestálé členy.
- Při rovnosti hlasů při hlasování odborné komise rozhoduje hlas předsedy komise.
X.
Tajemník
- Tajemníkem může být fyzická osoba, která není členem Spolku, a jejíž funkční období je časově neomezené. Výbor je rovněž oprávněn tajemníka kdykoli odvolat, přičemž výkon funkce tajemníka končí dnem rozhodnutí výboru, neurčí-li výbor ve svém rozhodnutí den jiný.
- Tajemník je výkonným orgánem Spolku, jehož hlavním úkolem je zajišťovat veškerou činnost k zajištění řádného chodu Spolku a plnění jeho poslání. Tajemník odpovídá za operativní řízení Spolku, zajišťuje vedení sekretariátu a chod administrativy Spolku, plnění závazků Spolku vůči třetím osobám, má právo disponovat účtem Spolku, zakládat a rušit účty, vkládat a vybírat vklady, provádět změny dispozičních práv, je oprávněn jednat s finančními úřady a dalšími orgány státní správy, přičemž k tomuto mu statutární orgán udělí písemnou plnou moc, je-li k jeho jednání vyžadována. Činnost tajemníka je v ostatním řízena pokyny výboru a předsedy výboru.
- Tajemníkovi náleží za výkon jeho funkce odměna, o jejíž výši rozhoduje výbor.
Článek XI.
Majetek a hospodaření
- Majetek Spolku tvoří zejména, avšak nikoli výlučně:
- příspěvky řádných a mimořádných členů
- příjmy ze svých činností
- výnosy z majetku Spolku
- úroky z účtu Sdružení
- subvence, dary a jiné majetkové hodnoty nabyté v České republice i v zahraničí
- poskytnuté úvěry a půjčky
Článek XII.
Zrušení, zánik a likvidace Spolku
1. Spolek se zrušuje:
- dobrovolným zrušením na základě rozhodnutí valné hromady;
- rozhodnutím orgánu veřejné moci; nebo
- z jiného důvodu stanoveného zákonem.
- Spolek zaniká dnem výmazu ze spolkového rejstříku.
- V případě zrušení Spolku s likvidací likvidátor sestaví ve lhůtě 30 dní od svého ustavení do funkce likvidátora soupis jmění Spolku a zpřístupní jej v sídle Spolku všem jeho členům.
- Likvidátor zpeněží veškerou likvidační podstatu, přičemž vypořádá veškeré dluhy Spolku. Zbylé finanční prostředky jakožto likvidační zůstatek vypořádá tak, že likvidační zůstatek bude celý rozdělen mezi řádné a mimořádné členy poměrně dle výše ročního členského příspěvku, kterým členové dle těchto stanov přispívají na činnost Spolku, tzn., musí rozdělen celý likvidační zůstatek, kdy řádný člen má nárok na dvojnásobek podílu, který náleží členu mimořádnému a podíly všech řádných členů jsou shodné, stejně jako podíly všech mimořádných členů. Čestný člen nemá právo na podíl na likvidačním zůstatku.
Článek XIII.
Závěrečná ustanovení
- Znění těchto stanov bylo schváleno valnou hromadou konanou dne 11. 12. 2020, jejíž konání je potvrzeno zápisem ze dne 11. 12. 2020.
- Znění těchto stanov je účinné od 11. 12. 2020.